تولید گندم پوست کنده

تولید گندم پوست کنده
بررسی میزان اهمیت و چگونگی تولید گندم پوست کنده

تولید گندم پوست کنده هم از آن دست فعالیت‌هایی است که به نیروی کار ماهر و تجهیزات مشخصی نیاز دارد. جالب اینکه چنین محصولی را هم می‌توان به صورت ساده در غذا استفاده کرد و هم از آن آرد گندم تهیه نمود. دانه‌های پوست کنده شده گندم را می‌توان مستقیما آسیاب کرد تا میزان خروجی و کیفیت آرد گندم بالا برود. با ما همراه باشید تا نکات قابل توجهی را در مورد این نوع گندم بررسی کنیم.

اهمیت تولید گندم پوست کنده

کشور چهار فصل ما برای هر منطقه و هر آب و هوایی محصولات خاص کشاورزی را ارائه می‌کند. در واقع به جز زمستان‌ها و پاییز، دو فصل دیگر برای کشاورزان جزو فصول پر کار محسوب می‌شود. با وجود اینکه فصل برداشت گندم در کشور ما از اوایل بهار (در مناطق گرمسیری) آغاز می‌شود و تا اواخر تابستان (در مناطق سردسیری) ادامه پیدا می‌کند، اما در برخی مناطق در اوایل پاییز هم می‌تواند گندم‌ها را برداشت کرد. به هر طریق این ماده بسیار مغذی جزوی از تولیدات کشاورزی ایران به حساب می‌آید که می‌تواند استفاده فراوانی هم داشته باشد.

یکی از این مصارف تبدیل گندم اصلی به گندم پوست کنده است. این مورد نیز بخشی از تولیدات داخلی کشور حساب می‌شود و کارخانجات بسیاری با توجه به این نوع فعالیت سرپا هستند. برخی از محققان این چرخه را تحت عنوان تولید ناخالص داخلی (GDP) می‌شناسند که یکی از پرکاربردترین معیارهای تولید و گسترش یک اقتصاد محلی است. این مورد به عنوان ارزش کل کالاها و خدمات تولید شده در داخل مرزهای یک کشور در یک دوره زمانی خاص (ماهانه، سه ماهه یا سالانه) تعریف می‌شود. فارغ از تمام این بررسی‌ها باید بدانیم که تولید گندم پوست کنده می‌تواند اشتغال‌زایی خوبی برای کارگاه‌ها و افراد فعال در این مشاغل باشد.

چرا تولید گندم پوست کنده ؟؟

برخی مطالعات نشان داده‌اند که در سال 2022، تولید جهانی گندم به بیش از 776 میلیون تن رسید و جایگاه خود را به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین غلات جهان، پس از برنج، حفظ کرد. گندم به عنوان یک غذای اساسی برای بسیاری از مناطق باقی می‌ماند و 20 درصد از پروتئین مصرفی روزانه جمعیت جهان را تامین می‌کند. توانایی رشد آن در خاک‌ها و اقلیم‌های مختلف به میزان قابل توجهی به مصرف گسترده آن کمک می‌کند. می‌دانیم که کشور ما نیز از این آب و خاک بی‌بهره نیست.

از طرفی طیف گسترده کاربردهایی که از گندم دیده‌ایم بسیار زیاد است و جزو لاینفک زندگی انسان‌ها به شمار می‌رود. جای تعجب نیست که تقاضای تولید گندم از مصرف انسان تامین می‌شود. در واقع، بیش از دو سوم گندم تولید شده در سطح جهان به عنوان غذا استفاده می‌شود. زیرا این ماده حاوی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که آن را به یک محصول اصلی غذایی تبدیل می‌کند. این محصول همیشه در تهیه نان درجه یک، نان سازی عمومی، تهیه بیسکویت و کیک و به عنوان خوراک حیوانات استفاده شده و خواهد شد.

اگرچه مواد غذایی کاربرد اصلی گندم را نشان می‌دهند، اما گندم چندین کاربرد جایگزین نیز دارد. گلوتن و نشاسته موجود در گندم باعث الاستیسیته شدن آن می‌شود و می‌تواند آب را ببندد. این امر باعث می‌شود گندم برای محصولاتی مانند خوراک دام، سوخت زیستی، تولید کاغذ، مصالح و مواد ساختمانی (عدل کاه و تخته خرده چوب)، جاذب‌های صنعتی (مواد جاذب برای نشت نفت) و غیره استفاده شود.

در این میان تولید گندم پوست کنده بیشتر برای مصارف انسانی در نظر گرفته می‌شود کارخانجات با استفاده از انواع دستگاه‌های صنعتی، این محصول را آماده کرده و به دست مشتری می‌رسانند. ما می‌توانیم از گندم‌های پوست کنده برای تهیه نان، غذا و حتی آرد گندم استفاده کنیم.

تجهیزات لازم برای تولید گندم پوست کنده

همان‌طور که مشخص است برای انجام این کار به تجهیزاتی نیاز داریم تا به صورت اتوماتیک پوست گندم را از بدنه جدا کنند. در واقع ما به ماشین‌هایی برای راه اندازی خط تولید گندم پوست کنده نیاز داریم که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد. همه تولیدکنندگانی که از این نوع ماشین‌ها استفاده می‌کنند موظف هستند بهترین و همچنین باکیفیت‌ترین نوع آن را خریداری کنند تا علاوه بر کاهش هزینه تعمیر و نگهداری خود، بتوانند محصولی تمیزی را به مشتری برسانند.

به طور کلی خط تولید گندم پوست کنده می‌تواند با دستگاه‌های زیر راه اندازی شود.

سه عدد دستگاه بالابر قاشقکی (بالابر کاسه‌ای)

در خط تولید گندم پوست کنی باید هر یک از انواع دانه‌ها را به بالای دستگاه ببریم تا جهت بسته بندی آماده شوند. تنها دلیل استفاده از این نوع دستگاه راحتی کارکردن با آن است. اگر ارتفاع دستگاه زیاد از حد بالا باشد، دانه به راحتی برای بسته بندی آماده خواهند شد. در واقع اگر کارگران بخواهند کیسه‌های سنگین گندم را به ارتفاع دو متر ببرند حتما خسته و آزرده خواهد شد.  به همین دلیل این نوع بالابر یکی از بهترین تجهیزاتی که کارخانه‌های تولیدی گندم پوست کنده از آنها استفاده می‌کنند.

یک عدد دستگاه پوست گیر گندم (دستگاه پوست کنی گندم)

یکی دیگر از دستگاه‌هایی که برای راه اندازی در خط تولید گندم‌های پوست کنده مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه پوست گیر است. جنس این دستگاه باید از بدنه آهنی با سنگ‌های الماس دار باشد تا بتواند پوست گندم را به خوبی جدا کند. این نوع تجهیزات بر اساس میزان نیاز در ظرفیت‌های متفاوتی ساخته می‌شود تا هر یک از کارخانه‌های تولیدی بتوانند طبق نیاز خودشان آن را خریداری کنند.

یک دستگاه مکنده سبوس گندم برای تولید گندم پوست کنده

این دستگاه وظیفه مکش سبوس گندم را بر عهده دارد و جزو اصلی خط تولید گندم پوست کنده است.

دستگاه سیکلون غبارگیر

این دستگاه یک محفظه حلزونی دارد که وقتی محصول وارد آن می‌شود یک خلاء نصبی در آن ایجاد می‌شود تا گندم‌های سبک از سنگین جدا شوند.

دستگاه الک اولیه (بوجاری اولیه) و الک ثانویه

الک اولیه برای جداسازی کاه، کوزل و دانه‌های علف‌های هرز مورد استفاده قرار می‌گیرد و الک ثانویه پس از آن وظیفه جداسازی بلغورها از گندم پوست کنده را دارد.

مخزن‌های نهایی برای تولید گندم پوست کنده

محصول نهایی ما که همان گندم‌های پوست کنده و با کیفیت مورد تایید در بازار هستند، در این مخازن ذخیره می‌شود تا برای کیسه گیری مراحل سختی پیش رو نداشته باشیم.

توجه داشته باشید که تمامی این تجهیزات نام برده باید توسط کانال‌کشی دستگاه‌ها به هم متصل شوند.  در واقع ما به تجهیزاتی هم برای اتصالات این دستگاه‌ها به هم نیاز داریم تا بتوانیم تولید گندم پوست کنده را به درستی پیش ببریم.

گندم پوست کنده چگونه تولید می‌شود؟

با توجه به ویژگی‌های ساختاری دانه‌های گندم، پوست کندن آن نیازمند روندی مشخصی است.  جالب است بدانید که پوست این ماده 70٪ از کل مقدار گندم را تشکیل می‌دهد که پس از جدا شدن ما را با محصولی به نام «گندم تصفیه شده» روبرو می‌کند. ما برای رسیدن به این محصول نهایی باید مراحل زیر را در نظر داشته باشیم.

  1. برداشت گندم خام
  2. الک کردن
  3. درجه بندی ثقلی
  4. انتخاب گندم‌های خوب
  5. رطوبت دهی
  6. الک ثانویه
  7. لایه برداری
  8. جمع آوری محصول نهایی

در این روند پس از افزودن آب، گندم به آرامی در بدنه دستگاه پوست کن هم زده می‌شود و از دریچه ورودی به درگاه خروجی ریخته می‌شود. از آنجایی که ارتعاش کشش سطحی آب را از بین می‌برد، آب می‌تواند به سرعت جذب شود و به همین ترتیب زمان مرطوب شدن گندم‌ها را کاهش می‌دهد. پس از آن وارد فاز دوم تولید گندم پوست کنده می‌شویم.  در اثر جریان هوای پرسرعت، دانه‌های گندم به صورت سه بعدی می‌چرخند و غلت می‌زنند تا پوسته آنها به طور کامل‌تری از دانه‌های گندم را جدا شود.

جایگاه گندم پوست کنده در سبد غذایی ما

تا به اینجا متن در مورد چرا و چگونگی تولید گندم‌های پوست کنده با هم صحبت کردیم. بد نیست در فرصت پیش رو نگاهی هم به ارزش غذایی این ماده داشته باشیم تا کسانی که مصرف کننده آن هستند و یا حتی به راه اندازی چنین خط تولیدی فکر می‌کنند، اطلاعات مناسبی را به دست آورند. با توجه به جدول زیر متوجه خواهید شد که ارزش غذایی گندم پوست کنده برای یک وعده 1 فنجان (200 گرم) چقدر است.

ارزش غذایی مقدار
کالری 680 کالری از چربی 36 (5.3%)
چربی کل 4 گرم
کربوهیدرات 148 گرم
کربوهیدرات خالص 140 گرم
فیبر 8 گرم (32%)
پروتئین 16 گرم
ویتامین C 9.6 میلی گرم (16%)
کلسیم 80 میلی گرم (8%)
آهن 10.8 میلی گرم  (135%)

 

مزایای مصرف گندم پوست کنده

با توجه به جدول بالا مشخص می‌شود که این ماده مغذی تا حدود زیادی از مواد مغذی سرشار است و استفاده از آن باعث می‌شود تا مطمئن شویم از یک ماده ارگانیک استفاده می‌کنیم. این نوع گندم مصرفی پروتئین بالایی دارد و هر چهارم فنجان 16 گرم از این ماده معدنی را به بدن ما می‌رساند. همین دلیل می‌تواند مبین اهمیت تولید گندم پوست کنده باشد. با این حال، ممکن است همچنان بخواهید پروتئین‌های دیگری را هم به یک وعده غذایی با گندم پوست کنده اضافه کنید تا یک ظرف غذای متعادل و متشکل از درشت مغذی‌ها داشته باشید. فراموش نکنید که خود گندم منبع کاملی از پروتئین نیست، زیرا شامل تمام اسیدهای آمینه ضروری نمی‌شود.

همچنین چندین ویتامین و مواد معدنی ضروری به مقدار زیاد در این نوع گندم وجود دارد. اینها شامل آهن، کلسیم، ویتامین C و فیبر است. سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در گندم هم شامل فسفر، منگنز، نیاسین، تیامین هستند. یک فنجان (200 گرم) گندم پوست گرفته حاوی 680 کالری است که درصدهای مشخص شده در بالا مقدار هر ماده تأثیرگذار بر این عدد را نشان داده‌اند. با توجه به تمام این موارد، با صرف گندم‌های پوست کنده، مزایای زیر را به دست می‌آوریم.

به کاهش کلسترول بد کمک می‌کند

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف 28 تا 30 گرم غلات کامل در روز به طور قابل توجهی کلسترول سرم و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را کاهش می‌دهد که کلسترول «بد» در نظر گرفته می‌شوند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ در Nutrients منتشر شد، غلات کامل می‌توانند تنها پس از ۶ هفته مصرف منظم به کاهش کلسترول LDL کمک کنند. محققان این نتیجه را با مصرف غلات تصفیه شده مانند گندم پوست کنده هم مقایسه کردند. گروه غلات تصفیه شده هم کاهش مناسبی را در سطح کلسترول بد LDL نشان داده‌اند. این مسئله هم می‌تواند یکی از دلایل تولید گندم پوست کنده به حساب آید.

به مدیریت وزن بدن کمک می‌کند

بر اساس مطالعات، مصرف بیشتر غلات با کاهش خطر افزایش وزن مرتبط است. هرچه مصرف غلات در برنامه غذایی ما بیشتر باشد، خطر افزایش وزن هم کمتر است. زیرا غلات سرشار از فیبر و مواد مغذی ضروری مانند آهن، ویتامین‌های گروه B، روی، منیزیم، سلنیوم و غیره هستند. این فواید تغذیه‌ای در غلات تصفیه شده هم وجود دارند و می‌توانند بخشی از دلایل وضعیت وزن سالم مصرف کنندگان غلات باشند.

افرادی که غلات مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که این کار را نمی‌کنند، 50 تا 100 درصد فیبر بیشتری دریافت خواهند کرد. بد نیست بدانید که فیبر به ما کمک می‌کند احساس سیری کنیم. به این معنی که گرسنگی را از بین برده و سیری وعده‌های غذایی را افزایش می‌دهد.

موارد استفاده از گندم پوست کنده

سفره ایرانیان با انواع غذاهای به تهیه شده با گندم آشناست. ما می‌توانیم لیست بلند بالایی از غذا با گندم پیدا کنیم که همگی خوشمزه و خوش عطر هستند. اما در این میان تهیه انواع سوپ، آش و حلیم همیشه محبوب و قابل توجه بوده است. برای نمونه اگر قصد تهیه سوپ با گندم پوست کنده را دارید می‌توانید از  هویج، پیاز و جعفری و آب مرغ استفاده کنید. البته برخی از افراد شیر و قارچ، کلم بروکلی و دیگر مواد را هم برای تهیه سوپ خوشمزه در نظر دارند. قبلا هم اشاره کرده بویم که تولید گندم پوست کنده بیشتر برای مصارف انسانی است. به همین دلیل روش‌های استفاده از این نوع غلات بسیار گسترده است.

کلام آخر

در متن پیش رو سعی کردیم در مورد اهمیت تولید گندم پوست کنده با شما صحبت کنیم. این روند علاوه بر اینکه به چرخه اقتصادی ما کمک می‌کند و باعث اشتغال‌زایی می‌شود، تهیه محصولات ارگانیک برای مشتری را هم آسان می‌کند. توجه داشته باشید که برای تولید این نوع غلات به دستگاه‌های زیادی نیاز داریم تا روند تولید با اتوماسیون خاص خود پیش برود. در نهایت محصول رسیده به دست مشتری مزیت‌های فراوانی مانند مدیریت وزن و کاهش چربی‌های اضافی را به همراه خواهد داشت. از این رو تولید چنین غلاتی می‌تواند بسیار مهم و ضروری باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
سبد خرید
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من