خرید جو دامی

خرید جو دامی

اهمیت و ضرورت خرید جو دامی

خرید جو دامی در مقایسه با دیگر انواع تغذیه مورد استفاده برای دام‌ها با تقاضایی بسیاری روبرو است. این محصول استراتژیک به منظور افزایش وزن، رشد سریع دام، افزایش میزان شیردهی و بالا رفتن کیفیت تمام فرآورده‌ های دامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع جو سرشار از پروتئین، فیبر، پتاسیم و سایر مواد ضروری مورد نیاز برای سلامت دام است و باید به عنوان یک منبع غذایی مقوی در برنامه تغذیه دام‌ها قرار بگیرد. ما در این مقاله قصد داریم درباره ضرورت خرید جو برای دام و نحوه قرار دادن این محصول در جیره غذایی دام‌ها اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

جو چیست؟

جو یکی از انواع غلات پرمصرف در کشور است که علاوه بر مصارف انسانی، در راستای پروار کردن دام‌های گوشتی اعم از گوسفند، گاو، گوساله و بز مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته مصرف بیش از حد این ماده غذایی برای دام می‌تواند عامل بروز بیماری شود. جو نسبت به گندم مواد مغذی کمتری دارد اما به دلیل فیبر بالا و پروتئین و پتاسیم بیشتر بهترین جایگزین تغذیه‌ای برای پرورش دام است.

معرفی جو دامی

ایران یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده جو برای مصرف دام و طیور در دنیا است. به همین دلیل همواره سهم به سزایی از مصرف جو مورد نیاز در کشور با تولید و کشت داخل تامین می‌شود، البته در راستای کنترل قیمت جو نیز بخشی از نیاز دامداران با واردات جو تامین می‌شود.

تامین جو وارداتی، این محصول مهم و استراتژیک در تغذیه دام از کشورهای مختلفی همچون اوکراین، روسیه، کانادا و رومانی صورت می‌گیرد. به طور معمول آنچه در بازار موجود است ،جو دامی ‌روسی است که کیفیت بالا و مرغوبی دارد و به همین دلیل مشتریان فراوانی نیز دارد.

اهمیت خرید جو دامی

خرید جو دامی امروزه بازار بسیار پر فروشی دارد. این محصول با کیفیت بالایی در بازار عرضه می‌‌شود و دامداران و دامپروران می‌‌توانند بهترین نوع این غلات را به ساده‌ترین شکل خریداری کنند و زمینه افزایش و بهبود کیفیت دام خود فراهم سازند. جو دامی از ارزش غذایی نسبتا بالایی برخوردار است و به عنوان یک منبع تامین‌کننده انرژی می‌‌تواند انرژی مورد نیاز برای رشد سریع دام را تامین کند.

جو دامی با توجه به اینکه مقادیر زیادی از پروتئین را دارد از آن می‌توان به‌ عنوان یکی از کامل‌ترین منابع تغذیه‌ای دام‌ها نام برد. دامداران در صورتی که در برنامه تغذیه دام خود از جو استفاده کنند بسیاری از مشکلات گوارشی حیوان خود را درمان خواهند کرد. پس اگر به دنبال افزایش کیفیت گوشت و سایر محصولات تولید شده توسط حیوانات پرورشی خود هستید، مصرف جو دامی به عنوان بهترین غلات را در اولویت قرار دهید.

میزان تولید و خرید جو دامی در کشور

تولید جو در ایران از سابقه بسیار طولانی برخوردار است و به دلیل رونق دامداری و پرورش طیور همواره کاشت جو دامی ‌مورد توجه بوده است البته در کنار این مباحث بازدهی زود باروری این غله سبب شده است که کشاورزان در کنار گندم همواره به کاشت جو مشغول باشند.

بر این اساس غلات نقش مهمی ‌در تامین غذای انسان‌ها و دام‌ها دارد. در این بین جو به عنوان یکی از غلاتی که در مزارع کشاورزی کشت می‌شود، از اصلی‌ترین خوراک دام به حساب می‌آید. این محصول در انواع مختلفی در اقصی نقاط کشور و دنیا کشت می‌شود و عمده‌ترین مصرف جو در ایران برای خوراک دام و طیور است. به دلیل ارزش غذایی بالا خرید جو دامی همواره با تقاضای بسیاری همراه است. در دامپروری‌ها و مراکز پرورش طیور از جو برای تغذیه استفاده می‌شود و به دلیل تقاضای بالای خرید، دولت در راستای کنترل قیمت خرید و فروش جو، علاوه بر اجرای طرح خرید تضمینی از کشاورز نسبت به واردات جو نیز اقدام می‌کند. با توجه به تمام این عوامل می‌توان گفت که قیمت جو تاثیر به سزایی بر قیمت گوشت، مرغ و تخم مرغ و دیگر محصولات دامی دارد.

بر این اساس شرکت‌های بسیاری در زمینه واردات جو دامی فعالیت می‌نمایند و لازم به ذکر است که خرید جو برای دام با ارز دولتی خیلی به صرفه خواهد بود.

ایران به لحاظ شرایط جغرافیایی یکی از کشورهای بسیار مساعد برای تولید جو است. به همین دلیل کشاورزان و تولیدکنندگان بسیاری از این موقعیت استفاده کرده و نسبت به کشت و تولید این محصول اقدام کرده‌اند. برای خرید این محصول با ارزش غذایی بالا برای مصرف دام، می‌توانید به فروشگاه‌های اینترنتی خرید و فروش جو مراجعه کنید.

خواص و ارزش غذایی موثر در خرید جو دامی

خواص بی‌نظیر و فوق‌العاده جو دامی، این محصول را به یکی از مقوی‌ترین خوراک‌های مورد استفاده برای تغذیه دام تبدیل کرده است. این محصول منبع کامل انرژی است و حیوانات با مصرف آن می‌توانند با سرعت بیشتری رشد کنند. در واقع جو دامی در مقایسه با ذرت و سایر غلات دارای بالاترین میزان پروتئین است و به افزایش کیفیت محصولات دامی مانند لبنیات و گوشت تاثیر می‌گذارد.

از دیگر ارزش تغذیه‌ای خرید جو دامی می‌توان به وجود ویتامین‌های مختلف و کلسیم اشاره کرد و از آن‌جایی که جو نسبت به ذرت، سرعت تخمیر بالاتری دارد در صورت مصرف می‌تواند انرژی بیشتری تولید کند. همچنین این محصول بالاترین میزان کربوهیدرات را دارد و منبع غنی منیزیم است. فیبر موجود در جو باعث ایجاد نفخ و گاز در حیوانات می‌شود، به همین دلیل باید حد تعادل را در جیره غذایی آنها رعایت کرد.

جو دامی منبع غنی از نشاسته است و برای افزایش قدرت هضم این نوع غلات توسط حیوانات، بهتر است آن را به صورت آسیاب شده مورد استفاده قرار بگیرد. جو آسیاب شده اغلب برای مصرف پرندگان و طیور کاربرد دارد.

نحوه استفاده از جو در جیره غذایی دام‌ها

همانطور که گفته شد، جو بهترین منبع تغذیه‌ای برای تامین انرژی و پروتئین مورد نیاز دام به شمار می‌ رود. اگر در زمینه نحوه استفاده از جو و قرار دادن این محصول در جیره غذایی دام‌ها اطلاعاتی ندارید، حتما با یک کارشناس تغذیه دام و طیور مشورت کنید تا حد مجاز استفاده از این محصول برای تغذیه دام را شرح دهد.

جو این غلات پرخاصیت دارای یک پوسته و جداره ضخیم است که به آسانی قابلیت هضم ندارد. به همین دلیل در صورتی که حد تعادل را برای استفاده از جو برای دام رعایت نکنید، زمینه بیماری اسیدوز را در حیوان خود فراهم خواهید ساخت.

بنابراین با در نظر گرفتن نوع دام و حد مجاز جیره مصرفی آن برای استفاده از جو می‌توانید نسبت به خرید جو دامی مورد نیاز اقدام کنید. بر این اساس 50 درصد تغذیه و جیره غذایی یک گوساله پرواری، میش و گاو شیری باید از طریق جو دامی تامین شود. همچنین 25 درصد جیره غذایی یک بره پرواری و 20 درصد تغذیه یک دام شیرخوار را باید جو تشکیل دهد.

توجه داشته باشد که دانه‌‌های جو دامی آسیاب شده بهترین و بیشترین درصد جذب را دارند. در بین دانه‌‌های جو خارجی یا وارداتی را به هیچ عنوان به صورت کامل مورد استفاده قرار ندهید چرا که تنها 52 درصد این محصول جذب بدن حیوان مورد نظر می‌شود. برای نرم کردن دانه‌های جو و هضم آسان بهتر است که 12 تا 24 ساعت قبل از مصرف آن را درون آب خیس کنید تا به یک دانه خوش‌ خوراک تبدیل شوند.

نحوه نگهداری و خرید جو دامی

نحوه نگهداری از جو دامی در مراکز دامپروری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این محصول باید در شرایطی با کمترین میزان رطوبت نگهداری شود. به‌ همین دلیل انبار نگهداری جو باید مسقف بوده و حداکثر نفوذ رطوبت به این نوع محصول حدود 13 درصد باشد. بنابراین بهترین راه برای نگهداری جو این است که آن را به صورت غلتک زدن، آسیاب کردن و غیره نگهداری کرد.

هنگام خرید جو دامی توجه داشته باشید که محصول مورد نظر از بالاترین میزان کیفیت برخوردار باشد چرا که مصرف کننده نهایی دام و محصولات تولیدی آن، انسان است. پس کیفیت تغذیه دام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. بهتر است محصول خریداری شده تازه باشد تا دام از تمام خواص بی‌نظیر جو بهره‌مند شود. جو دامی کهنه هیچ نوع ارزش غذایی ندارد و در برخی از موارد استفاده از جو دامی نامرغوب باعث ابتلای دام به بیماری‌های مختلف می‌شود.

شرایط عرضه و فروش جو دامی

با توجه به تامین محصول جو از منابع داخلی و خارجی همواره نمی‌توان به شکل دقیق حجم خرید و فروش سالانه این محصول را پیش‌بینی کرد و شاخصه‌های متعددی نیز مانند میزان واردات، اندازه تولید داخلی، کیفیت محصول و میزان تقاضا به شکل کاملا مستقیم بر بازار فروش و قیمت این محصول دامی‌ تاثیرگذار است.

بازار خرید و جو دامی همواره به دلیل وجود دلال، همواره با فراز و نشیب‌هایی روبرو است اما مشتریان این محصول می‌توانند برای صرفه جویی در زمان و هزینه نسبت به خرید جو دامی با کیفیت از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر اقدام کنند.

عوامل موثر بر قیمت خرید جو دامی

جو دامی‌ به دلیل داشتن انواع برندها و کیفیت‌های مختلف با قیمت‌های متفاوتی در بازار عرضه می‌شود. قیمت این غله بر اساس کیفیت، نوع و شکل بسته‌بندی، نحوه حمل و نقل، حجم خرید، نرخ ارز تعیین می‌شود و میزان رشد تورم نیز در قیمت‌گذاری این محصول تاثیرگذار است. به طوری که با بالا رفتن نرخ تورم به طور قطع هزینه‌های تولید این محصول نیز تاثیر می‌گذارد. البته هزینه بسته‌بندی و دستمزد نیروی کار نیز از عوامل موثر بر قیمت خرید جو است.

البته در بحث قیمت جو دامی به دلیل سهم بالای واردات این محصول، نرخ ارز نیز تاثیر مستقیم دارد و نمی‌توان از نقش میزان عرضه و تقاضا در بازار ‌و نحوه نرخ‌گذاری این محصول غافل شد.

در ایران در بحث خرید و فروش غلات و از جمله جو دامی‌ همواره دلالان و واسطه‌هایی حضور دارند و در بسیاری از مواقع پیش می‌آید که کشاورزان محصولات خود را قبل از برداشت به واسطه‌گری فروخته و در زمان برداشت محصول این دلال و واسطه‌گر است که قیمت را تعیین می‌کند. به همین دلیل مشتریان با حضور در بازارهای آنلاین می‌توانند بدون واسطه محصول با کیفیت را با قیمت مناسب تهیه کنند.

نکته قابل توجه در بحث قیمت خرید جو دامی ‌این است که نرخ و کیفیت این غله تاثیر مستقیمی ‌بر سفره مردم دارد. به طوری که قیمت گوشت، مرغ، تخم مرغ، شیر و دیگر محصولات لبنی به قیمت تمام شده جو دامی ‌بستگی دارد. پس اگر حجم تولید سالانه جو دامی در کشور کاهش پیدا کند، به دلیل کمبود عرضه و تقاضای بالا، قیمت جو نیز افزایش می‌یابد. در این شرایط بسیاری از شرکت‌های خصوصی با اخذ مجوز از وزارت صمت و دریافت ارز دولتی نسبت به واردات جو دامی اقدام می‌کنند. بنابراین اغلب مصرف کنندگان عمده نیز باید نیاز خود را از طریق شرکت‌های وارد کننده تامین کنند.

قیمت روز خرید جو دامی در بازار

به دلیل وابستگی صنعت دامداری و مرغداری در کشور به محصول جو و اینکه قیمت تمام شده این محصول تاثیر به سزایی در صنعت غذایی و لبنی کشور دارد، کنترل قیمت جو همواره برای دولت بسیار مهم بوده است. به همین دلیل دولت همواره با خرید تضمینی جو از کشاورزان و واردات آن سعی دارد که قیمت این غله دامی ‌را کنترل کند. چرا که بالا رفتن قیمت جو موجب افزایش قیمت گوشت، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و سایر فرآورده‌های دامی می‌شود. البته در بحث قیمت این نکته نیز لازم به توجه است که مرغوبیت جو داخلی از انواع وارداتی آن بیشتر است و هر چه این غله دامی ‌مرغوب‌تر باشد بی‌شک با قیمت گران‌‎تری عرضه می‌شود.

اکثریت دامداران و پرورش‌دهندگان دام و طیور علاقه به خرید جو وارداتی دارند چرا که قیمت ارزان‌تری نسبت به محصول تولیدی داخل دارد. البته این محصول موجب رشد مناسب دام و طیور نیز می‌شود.

برای خرید جو دامی وارداتی به منظور جلوگیری از بر هم زدن تعادل بازار مصرف، مشتریان باید پروانه کسب و کد انبار ارائه دهند اما برای خرید جو داخلی محدودیتی وجود ندارد و دامداران می‌توانند به سادگی درخواست خرید خود را ثبت و خرید را انجام دهند.

جوهای وارداتی اغلب به رنگ سفید و زرد هستند و البته خیلی از دامداران و مرغداران خواستار جو سفید هستند چرا که انرژی لازم دام و طیور را فراهم کرده و نسبتا قیمت پایین‌تری نیز دارد.

نکته مهم دیگر در بحث قیمت جو دامی‌ در بازار مربوط به وضعیت آب و هوایی کشور می‌شود. چرا که در سال‌های کم بارش و همراه با خشکسالی به طور قطع میزان برداشت جو داخلی کمتر می‌شود و این کمبود هر چند با واردات بیشتر جبران می‌شود اما بر قیمت تمام شده محصول در بازار تاثیر خواهد داشت.

جمع‌بندی خرید جو دامی

همان‌طور که گفته شد، با توجه به تقاضای بالای دامداران و پرورش‌دهندگان طیور و ماکیان، شرکت‌های زیادی در زمینه عرضه و فروش جو فعالیت دارند. جو دامی برای افزایش رشد دام و بهبود کیفیت فرآورده‌های مختلف دامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید همواره در جیره غذایی حیوانات مختلف قرار بگیرد. امیدواریم که این مطالب در مورد خرید جو دامی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
سبد خرید
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من