خرید جو فله ای

خرید جو فله ای

خرید جو فله ای به چه کسانی توصیه می‌شود ؟

گیاه جو بدون شک یکی از مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین غلات در سراسر دنیا است و بیشتر افراد آن را به‌عنوان جایگزینی سالم برای پخت نان و ماده اولیه‌ی دلستر می‌شناسند. همین‌طور هم است؛ از گیاه جو در صنایع بزرگی از جمله تجارت تولید مالت، تهیه‌ی خوراک دام، پخت نان و طبخ غذا استفاده می‌شود. شاید پیش ‌از این برای بیشتر ما، خرید جو در خانه به چند بسته کارخانه‌اي جو پرک از فروشگاه محدود می‌شد، اما امروزه با گسترش اینترنت و امکان خرید آنلاین مایحتاج روزانه، می‌توان در صورت نیاز برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، خرید جو را به‌صورت عمده انجام داد. در این نوشته پس از نگاهی کوتاه به گیاه جو و مصارف آن، نکات مهمی را درمورد خرید جو فله ای مطرح کرده و مسائل مهمی از جمله نگهداری جو فله را بررسی خواهیم کرد.

نگاهی مختصر به گیاه شگفت‌‎انگیز جو

مشخص نیست که خاستگاه جو دقیقاً کجا بوده و چه زمانی کشت آن آغاز شده است، اما به باور برخی مورخان، زادگاه گیاه جو جایی در حوالی دامنه‌های زاگرس در ایران بوده و از ده‌هزار سال پیش وجود داشته است. سالانه 149 میلیون تن از این گیاه در سراسر جهان تولید می‌شود که عنوان چهارمین غلات را پس از گندم به جو اختصاص داده است. جو به طرق مختلفی از پخت انواع نان و شیرینی گرفته، تا غلات صبحانه و سوپ جو در رژیم غذایی ما مورداستفاده قرار می‌گیرد. برترین تولیدکنندگان به ترتیب عبارت‌اند از روسیه، فرانسه، آلمان، استرالیا و اسپانیا. ایران نیز یکی از باکیفیت‌ترین جوها را در سراسر جهان تولید می‌کند؛ اما معمولاً برای تغذیه دام، گیاه جو با استانداردهای خاص وارد می‌کند و جو تولید داخل در صنایع غذایی مصرف می‌شود.

خرید جو فله ای از چه روش‌هایی ممکن است؟

امکان خرید جو به‌صورت فله برای مصرف‌کنندگان خرد، دامداران، نانوایی‌های خصوصی و دولتی و کارخانه‌داران به دو صورت آنلاین و حضوری از تولیدکنندگان و واردکنندگان وجود دارد. شما باید بسته به شرایط خود یکی از این دو روش را انتخاب کنید. برای شهرهایی مانند تهران خرید جو فله ای به‌صورت آنلاین توصیه می‌شود.

مزایای خرید جو فله ای کدام‌اند؟

درصورتی‌که مقدار جوی مورد نظرتان را به‌صورت فله ای و عمده خریداری کنید نه‌تنها می‌توانید هزینه کمتری برای آن بپردازید، بلکه با خرید از تولیدکنندگان جو در داخل کشور و واردکنندگان جو خارجی از کیفیت محصول خریداری شده نیز مطمئن خواهید بود. همچنین بسیاری از فروشندگان جو فله ای خدمات ویژه‌ای برای حمل‌ونقل و نگهداری جو ارائه می‌کنند که برای دو طرف خریدار و فروشنده بسیار به‌صرفه خواهد بود. به‌طورکلی معاملات عمده‌ غلاتی مانند گندم و جو، هم برای فروشنده و هم برای خریدار، معامله‌ای پرسود و منطقی است.

قیمت جو فله ای در بازار چقدر است؟

قیمت جو فله ای در بازار از عوامل متعددی تأثیر می‌گیرد و به دلیل تفاوت انواع جو در ویژگی‌های متعدد و شرایط گوناگون، طیف گسترده‌ای را دربرگرفته است. جو بسته به نوع کشت، وضعیت زمین و خاک، فصل کشت، استفاده از مواد شیمیایی یا طبیعی، مدت ‌زمان طی شده برای محصول دهی و آفات می‌تواند در دامنه‌ متنوعی در قیمت در بازار خریدوفروش جو جای بگیرد؛ اما همیشه قیمت جو دامی چه وارداتی و چه داخلی از سایر جوها با استانداردهای تولید مالت و نانوایی کمتر است. همچنین هرچه دخالت انسان در فرایند فراوری جو کمتر باشد، قیمت آن نیز کمتر خواهد شد.

چند نوع جو در بازار جو فله وجود دارد؟

درصورتی‌که قصد خرید جو فله ای برای تغذیه دام را دارید، بیش از همه جو دوسر به شما پیشنهاد می‌شود؛ اما اگر برای مصرف روزانه یا تولید محصولاتی مانند نان و شیرینی از جو استفاده می‌کنید، می‌توانید این موارد را بررسی کنید:

 • جوی نیم‌کوب‌شده:

  جوی نیم‌کوب اولین پیشنهاد ما به افرادی‌ است که رژیم غذایی با منع کربوهیدرات ندارند. جوی نیم‌کوب نوعی خاص از جو است که سبوس آن برداشته و پوست آن کنده شده است. جوی نیم‌کوب‌شده میان خریداران خرده طرفدار دارد و در انواع سوپ، اوت‌میل و شیرینی استفاده می‌شود.

 • جو بدون پوسته:

  جو بدون پوسته نوعی از جو است که پوست آن طی فرایندهای فراوری و کارخانه‌ای کنده نشده است. مزیت این جو این است که به دلیل عدم دخالت انسان در کنده‌شدن پوست جو، سبوس آن به‌صورت دست‌نخورده باقی خواهد ماند.


 • پودر جو سبز:

  چمن جو دارای خواص بسیار مفیدی برای دستگاه گوارش است. پودر چمن جو که به‌عنوان پودر جو سبز هم شناخته می‌شود، درصورتی‌که با مواد معدنی و پروتئین‌های خاصی ترکیب شود برای سلامتی بسیار مفید است. این پودر جو می‌تواند در غذا استفاده شده یا به ‌صورت نوشیدنی مالت مصرف گردد.

 • جو مرواریدی: جو مرواریدی برخلاف جو بدون پوسته، کاملاً توسط انسان فراوری و عمل‌آوری می‌شود. پوسته جو مرواریدی در دستگاه‌های مخصوص صیقل دانه‌ی جو جدا می‌شود که این موضوع سبوس جو مرواریدی را به طور کامل حذف می‌کند. استفاده از جو مرواریدی بیشتر به کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگانی توصیه می‌شود که از پودر جو برای منابع فیبر آن استفاده می‌کنند.

خرید جو به‌صورت فله برای دامداران

استفاده از جو به‌عنوان خوراک دام به دلیل قیمت پایین‌تر، فراوانی بیشتر، مواد مغذی و ارزش غذایی بالاتر و همچنین تخمیر راحت‌تر در دستگاه گوارش بسیار متداول است. جوی مصرفی توسط دام معمولاً استانداردهای پایین‌تری نسبت به جوی نانوایی دارد و خرید جو فله ای را برای دامدار به‌  صرفه‌تر می‌کند. همچنین دامداران می‌توانند با ترکیبی از جوی خشک و جوی خیس در تغذیه دام‌های خود، هم سیستم گوارشی‌شان را تقویت کنند و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی نمایند. استفاده از جو خیس به‌خصوص برای دام‌هایی مانند گاوها توصیه می‌شود.

جو چه فوایدی برای سلامتی انسان دارد؟

طی چند دهه گذشته، مصرف جو با اقبال خوبی در بازار مواجه شده است. پیش‌ازاین به دلیل استفاده از جو در خوراک دام، از گندم خیلی بیشتر از جو در تهیه غذا استفاده می‌شد؛ اما امروزه با پژوهش‌های انجام شده درمورد خواص شگفت‌انگیز جو بر سلامتی انسان، روزبه‌روز بر مصرف‌کنندگان جو افزوده می‌شود. برخی از خواص جو برای سلامت به شرح زیر هستند:

 • پاک‌سازی کامل دستگاه گوارش، درمان سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا
 • مراقبت ویژه از استخوان‌های بدن و جلوگیری از پوکی‌استخوان
 • جلوگیری از انواع سرطان‌های پوست، روده، کبد، معده و پروستات
 • پیشگیری از بیماری‌های قلبی و کنترل آن
 • کنترل آسم و آلرژی خصوصاً در کودکان
 • تأمین‌کننده پروتئین و فیبر موردنیاز بدن
 • کمک به دفع راحت‌تر

راهنمای کامل نگهداری از جو به‌صورت فله

نگهداری از محصولات کشاورزی و غذایی به مدت طولانی می‌تواند برای برخی نگران‌کننده و سؤال‌برانگیز باشد، اما درصورتی‌که از غلاتی مانند جو و گندم به‌درستی و تحت شرایط استاندارد نگهداری شود، می‌توان آن‌ها را برای هفته‌ها، ماه‌ها و حتی چند سال ذخیره کرد. امکان ذخیره‌سازی و انبارکردن جو برای واردکنندگان و تولیدکنندگان جو فله ای ضرورت خاصی دارد. خصوصاً فروشندگان جو دامی باید بتوانند جو را در فصولی که این محصول کشت نمی‌شود یا محصول دهی کمی دارد نگه دارند تا با همان کیفیت اولیه به دامدار و مشتری خرید جو فله ای عرضه کنند. همچنین درصورتی‌که قصد واردات جو به کشور را داشته باشید باید آن را حین حمل‌ونقل و انبار، در شرایط مطلوبی نگهداری کنید.

چگونه از جو فله ای نگهداری کنیم؟

گیاه جو گیاهی مقاوم و سازگار است و در صورت رعایت اصول اولیه‌ نگهداری از آن، می‌تواند تا مدتی طولانی سالم بماند. تنها کاری که باید بکنید تهیه‌ی سیستم سرمایش و گرمایش مناسب و یک دستگاه تشخیص و تنظیم رطوبت در محیط است تا خرید جو فله برای مشتریان با همان کیفیت اولیه و عطروطعم ابتدایی، حتی پس از چند سال هم میسر باشد. دو گیاه جو و جوی دوسر درصورتی‌که کمتر از شش ماه در انبار نگهداری شوند به رطوبت چهارده درصد می‌رسند این در حالی است که جو و جو دوسر برای مدت شش ماه تا دو سال باید رطوبت سیزده درصد داشته باشند. درصورتی‌که جو پیش از فصل تابستان برداشت شده و زمان کافی برای رشد و محصول دهی نداشته باشد، این مقادیر یک درصد کاهش خواهند یافت.

مصرف جو در چه مواردی ممنوع است؟

پیش از خرید جو فله و مصرف آن توجه داشته باشید که هر ماده‌ی خوراکی و دارویی اگر بیش از حد مصرف شود تأثیرات سوئی بر بدن دارد. درصورتی‌که بیش از حد جو مصرف کنید ممکن است موارد زیر را به‌صورت خفیف یا شدید تجربه کنید:

 • مصرف بیش از حد جو، اشتها را بیش از حد کور و باعث کاهش وزن شدید می‌شود.
 • خوردن زیاد جو با مختل کردن اشتها و سوءتغذیه، می‌تواند بافت عضلانی را تخریب کند.
 • خوردن جو به مقدار زیاد ایجاد نفخ می‌کند.
 • مصرف زیاد جو قند خون را بالا می‌برد و می‌تواند برای پیش‌دیابتی‌ها خطرناک باشد.
 • خوردن جو به همراه شیرین‌کننده‌های مصنوعی می‌تواند ذائقه را تحت‌تأثیر قرار داده و وزن را بالا ببرد.

توصیه می‌کنیم درصورتی‌که از بیماری خاصی رنج می‌برید یا رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کنید، پیش از خرید جو فله ای و مصرف روزانه‌ی جو، با یک متخصص مشورت کنید.

نحوه کاشت جو برای کشاورزان

کاشت جو به دلیل حساسیت کمتر این محصول به خاک و مقاومت بیشتر در برابر عوامل جوی مانند سرما، رونق بسیار زیادی در تمام کشورهای دنیا با پتانسیل کشاورزی دارد. هرچند جو می‌تواند در بیشتر خاک‌ها دوام بیاورد؛ اما توصیه‌ی ما، کاشت جو در زمین‌های رسی و شنی است که نرم و پرمنفذ بوده و آب را در خود نگه می‌دارند. خاک‌های شنی و رسی به ‌این ‌ترتیب، رطوبت موردنیاز جو را فراهم می‌کنند. همچنین خاک مورد استفاده برای کاشت جو نباید بیش از حد اسیدی یا قلیایی باشد و pH آن باید چیزی بین عدد شش تا نهایتاً هشت باشد. همچنین زمان برداشت جو نیز بسیار مهم است و باید در زمانی که رطوبت جو بیشتر است اقدام به برداشت آن کنید، ساعات پایانی شب یا اولین ساعات صبح برای برداشت جو بهترین زمان هستند.

چند نکته‌ی مهم برای کاشت جو

برای این که بتوانید محصول سالمی برداشت کنید و مشتریان را به خرید جو فله تشویق کنید لازم است تا چندین نکته را برای حفظ کیفیت محصول خود، رعایت کنید. چند مورد از نکات مهم برای کاشت جو به شرح زیر هستند:

 • جو را در فصل بهار و هرچه سریع‌تر بکارید. هر چه محصول شما مدت‌زمان بیشتری برای محصول دهی داشته باشد، کیفیت و رطوبت مطلوب‌تری خواهد داشت و برای مدت طولانی‌تری در سیلو سالم می‌ماند.
 • هرچند کاشت جو در فصل پاییز هم انجام می‌شود؛ اما به دلیل سرمای زیر صفر درجه در برخی نقاط کشور، کیفیت این جو به اندازه‌ی جو بهاره مطلوب نیست و زمان کمتری برای محصول دهی دارد.
 • پیش از کاشت جو باید حدود شش ماه قبل زمین را شخم زده باشید.
 • مشتری خرید جو فله ای به خواص و ویژگی‌های جو آشنا خواهد بود، درمورد کیفیت محصول با او صادق باشید.
 • خاک جو نباید اسیدی و قلیایی باشد. خاک را آزمایش کنید و خصوصاً در زمین‌های اسیدی به‌هیچ‌وجه جو نکارید.
 • کود مورداستفاده را به سه قسمت تقسیم کنید. قسمت اول را قبل از این که بذرها را بکارید استفاده کنید. دو قسمت بعدی را به ترتیب پس از دومین آبیاری جو و خوشه شدن جو استفاده کنید.

آیا کاشت و عرضه جو در ایران آینده دارد؟

باتوجه‌به رونق کشاورزی در ایران و زمین‌های مناسب برای کاشت انواع جو با انواع استانداردهای مورد نیاز بازار، کاشت جو و خریدوفروش جو فله در ایران رونق فراوانی خواهد داشت. واردکنندگان و کشاورزان جو مشتریان زیادی از جمله دامداران، کارخانه‌های غلات، شیرینی‌فروشی‌ها، نانوایی‌ها و کارخانه‌های دلستر و مالت دارند. همچنین برخی شرکت‌های دارویی نیز مشتریان جو هستند. کیفیت بالای جو در ایران زمینه را برای صادرات به سایر کشورها نیز فراهم می‌کند. باتوجه‌به نیاز روزافزون به غلات مخصوصاً گندم و جو، شما می‌توانید با کارخانه‌های زیادی در داخل و خارج ایران برای فروش محصولات خود قرارداد ببندید.

خرید جو فله ای و نکات پایانی

قبل از این که اقدام به خرید جو کنید، مهم است که موارد مهمی را درمورد جو و نیازهای خود بدانید. شما نه‌تنها هزینه‌ی قابل‌ توجهی برای مقدار زیادی از جو می‌پردازید، بلکه استاندارد جوی خریداری شده بیانگر استاندارد کار خود شما نیز خواهد بود. پس اگر برای دام‌های خود یا شیرینی‌فروشی و حتی مصرف شخصی قصد خرید جو دارید، خوب است ابتدا نوع جو را مشخص کنید. آیا به پودر بدون سبوس نیاز دارید؟ آیا برای کاهش وزن جو می‌خرید؟ آیا قرار است این جو را ذخیره کنید؟ در پخت چه نوع نان و شیرینی‌ از آن استفاده خواهید کرد؟ در این نوشته کوشیدیم تا پاسخ به این سؤالات را ساده‌تر کنیم و هر آن‌چه برای خرید جو فله ای، ورود به بازار کشت جو و یا خریدوفروش آن نیاز دارید، در اختیارتان قرار دهیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
سبد خرید
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من