خرید و فروش گندم پوست کنده

گندم پوست کنده

فروش گندم پوست کنده

گندم دانه‌ای با ارزش غذایی بسیار بالا از خانواده غلات است که عرضه آن در بازار به شکل‌های مختلف انجام می‌شود و یکی از آن‌ها فروش گندم پوست کنده است. این نوع گندم به دلیل خواص بالا، کاربرد در پخت و پز و مواد مغذی فراوان یکی از بهترین گزینه‌ها در میان انواع مختلف این غله است. برندهای مختلفی فروشنده این نوع گندم هستند و این محصول را با قیمت‌های مختلفی در بازار عرضه می‌کنند که برای خرید بهترین نوع آن با مناسب‌ترین قیمت، ابتدا باید این برندها و ویژگی‌های هر کدام را شناسایی کرد. در ادامه این مطلب، ضمن معرفی گندم پوست کنده و خواص آن در مورد خرید و فروش این محصول و نکاتی که در آن اهمیت دارد نیز صحبت خواهیم کرد.

گندم پوست کنده چیست؟

گندم یکی از انواع گیاهان خوراکی است که در خانواده غلات جای داشته و هم به عنوان خوراک و غذای انسان و هم به عنوان خوراک دام، کشت و استفاده می‌شود. این دانه از مهم‌ترین غلات در سراسر دنیا است تا جایی که بخش زیادی از سطح زیر کشت محصولات کشاورزی به آن اختصاص داد. این دانه مغذی و پر خاصیت که برای پخت انواع غذاها استفاده می‌شود، به شکل‌های مختلفی به فروش می‌‌رسد که یکی از آن‌ها، فروش گندم پوست کنده است. گندم پوست کنده بهترین نوع غلات است که در صورت استفاده از آن در رژیم غذایی روزانه، خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها کاهش پیدا می‌کند.

گندم پوست کنده، یکی از انواع گندم‌ها است که پوست بیرونی آن جدا شده و صرفا مغز یا دانه داخلی آن باقی می‌ماند. گندم پوست کنده از نظر ظاهری تفاوت زیادی با گندم معمولی و با پوست ندارد. کشیدگی و حالت بیضی شکل گندم معمولی در نوع پوست کنده هم وجود دارد و تنها رنگ آن به دلیل جدا شدن پوست، زردتر از گندم دارای پوست است. از گندم پوست کنده هم می‌توان در پخت انواع  غذاها مانند آش، سوپ، حلیم و هم به صورت آرد و برای پخت و پز نان استفاده کرد.

ویژگی‌های گندم پوست کنده

در یک مقایسه کلی در مورد میزان فروش انواع گندم می‌توان گفت که فروش گندم پوست کنده بیشتر از دیگر انواع این محصول بوده و این موضوع به دلیل ویژگی‌های گندم از نوع پوست کنده است. همان‌طور که گفته شد، گندم پوست کنده یکی از انواع این غله است که پوسته بیرونی آن جدا شده و ظاهر بیضی شکل و زرد رنگ داخلی آن نمایان می‌شود. جدا کردن پوسته موجب می‌شود که جذب ویتامین‌ها و مواد مغذی موجود در گندم توسط بدن راحت‌تر انجام شود.

گندم پوست کنده به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد، یکی از پرطرفدارترین انواع دانه‌های خوراکی است. این نوع گندم به خصوص برای افرادی که از رژیم غذایی سالم و ارگانیک پیروی می‌کنند، ارزش بالاتری دارد. گندم پوست کنده همچنین ماندگاری بالایی هم دارد، هرگز کپک نمی‌زند و در صورت نگهداری در جای خشک و خنک کیفیت آن تا مدت‌ها حفظ می‌شود.

البته ویژگی‌ها و ارزش‌های غذایی تنها علت میزان بالای فروش گندم پوست کنده نیست. بلکه این نوع گندم به دلیل یکدست بودن دانه‌ها و شکل مصرف راحت‌تر ارزش بالایی دارند. یکی از ویژگی‌های مهم گندم از نوع پوست کنده، عاری بودن این دانه از آلودگی و گرد و خاک است. در این نوع گندم تمام ناخالصی‌های از بین رفته و محصول نهایی پاک و عاری از هرگونه پوسته یا آلودگی است. به عبارت دیگر می‌توان گفت که گندم پوست کنده هم از نظر کیفیت غذایی و هم از نظر بهداشت و مرغوبیت کالا نسبت به دیگر انواع این محصول برتری دارد و این مسئله علت فروش بالای آن است.

انواع گندم

تهیه گندم پوست کنده از بیشتر انواع این دانه، امکان‌پذیر است. گندم در انواع و ارقام مختلفی تولید می‌شود که ویژگی مشترک تمام آن‌ها خواص بالا و تفاوت‌های آن‌ها در اندازه دانه، کاربرد و زمان کاشت و برداشت است. برای مثال بعضی از انواع گندم‌ها به خاطر دانه‌های ریز خود مناسب پخت غذا نیستند و آرد آن‌ها برای پخت نان استفاده می‌شود یا بعضی ارقام گندم از ابتدا با هدف مصرف به عنوان خوراک دام کشت می‌شوند. در خرید و فروش گندم پوست کنده نوع گندم از اهمیت زیادی برخوردار است، در حالت کلی گندم‌های پوست کنده از دو نوع گندم بهاره و پاییزه تولید می‌شوند که خصوصیات آن‌ها به شرح زیر است.

گندم بهاره

این نوع گندم معمولا در اوایل بهار کشت شده و به همین دلیل با نام گندم بهاره شناخته می‌شود. برداشت گندم‌های بهاره در اواخر تابستان انجام می‌شود. این نوع از گندم بیشتر در مناطقی کاشته می‌شود که زمستان بسیار سختی دارند و در صورتی که کاشت آن‌ها در پاییز انجام شود، بذر و گیاه با سرمای زمستانه از بین رفته و به برداشت نمی‌رسند.

گندم پاییزه

نوع دیگر گندم‌ها گندم پاییزه است که کشت آن در فصل پاییز و زمانی که دمای خاک حدود 13 درجه یا کمی کمتر باشد، انجام می‌شود. این محصول در اوایل تابستان قابل برداشت است و به دلیل فصل رشد طولانی‌ترین ریشه قوی‌تری دارد. هر چند هر دو محصول بهاره و پاییزه از نظر خواص و ارزش غذایی گندم ویژگی‌های مشترک و کلی را دارند اما فروش گندم پوست کنده پاییزه به دلیل دانه‌های درشت‌تر، بیشتر از گندم بهاره انجام می‌شود. به عبارت دیگر، توجیه اقتصادی تهیه گندم پوست کنده از نوع پاییزه نسبت به  نوع بهاره بیشتر است و در صورت جدا کردن پوست گندم، نوع پاییزه مقدار دانه و محصول بیشتری برای برداشت دارد.

مواد مغذی موجود در گندم پوست کنده

خواص کلی دانه گندم در همه انواع این گیاه اعم از پوست کنده یا دارای پوست یکسان است اما زمانی که پوسته رویی دانه‌های گندم جدا می‌شود، تنها مغز دانه که منبع اصلی مواد مغذی و ارزش‌های غذایی این گیاه است باقی می‌ماند. در این شرایط دریافت این مواد توسط بدن ساده‌تر شده و در نتیجه فایده گندم هم برای بدن بیشتر می‌شود. از جمله مواد مغذی موجود در این نوع گندم که استقبال بالا از خرید و فروش گندم پوست کنده تا حد زیادی به آن‌ها وابسته است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلسیم فراوان
 • گوگرد
 • کلر
 • ویتامین‌های مختلف مانند ویتامین E و B
 • آهن
 • فسفر
 • منیزیم
 • پتاسیم
 • روی
 • مس
 • ید
 • منگنز
 • کربوهیدرات
 • چربی و…

خواص فراوان گندم پوست کنده

طبیعتا زمانی که یک ماده ارزش غذایی بالایی داشته باشد، خواص آن هم، به همان نسبت بالا می‌رود. از خواص بی‌شمار و فراوان گندم پوست کنده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مصرف گندم به صورت پوست کنده تاثیر زیادی در بهبود عملکرد بدن و متعاد‌ل‌سازی فرآیند سوخت و ساز و متابولیسم دارد.
 • وجود منیزیم بالا در این دانه باعث می‌شود که گندم پوست کنده گزینه‌ای مناسب برای درمان و پیشگیری از بیماری‌هایی مانند دیابت نوع دو باشد، گندم پوست کنده قند خون را کاهش داده و در کنترل آن نیز موثر است.
 • فروش گندم پوست کنده در عطاری‌ها با هدف مصرف برای درمان بسیاری از مشکلات داخلی و بیماری‌ها مانند یبوست و بیماری‌های روده و معده انجام می‌شود.
 • مصرف منظم گندم از نوع پوست کنده علائم یبوست مزمن را کاهش می‌دهد.
 • گندم پوست کنده به دلیل فیبر بالا، گزینه خوبی برای درمان و کاهش سرطان است.
 • این دانه می‌تواند علائم بیماری آسم در کودکان را کاهش دهد.
 • کاهش مشکلات و علائم کم خونی
 • ایجاد احساس سیری و جلوگیری از پرخوری
 • پیشگیری از آلزایمر
 • تقویت استخوان‌ها و….

موارد مصرف گندم پوست کنده

فروش گندم پوست کنده در بازار به صورت دانه انجام می‌شود. با خرید دانه این محصول امکان تهیه فرآورده‌های مختلفی از آن وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

پخت غذا

رایج‌ترین شکل مصرف گندم پوست کنده و فرآورده‌هایی که از این نوع گندم تولید می‌شوند، غذاهای مختلف هستند. برای مثال گندم پوست کنده ماده اصلی تهیه حلیم به عنوان یکی از غذاهای ارزشمند و مهم در سفره غذایی ایرانیان است. این محصول همچنین در پخت بیشتر انواع آش هم استفاده می‌شود. گندم پوست کنده به دلیل نداشتن پوست سفت روی گندم و هضم راحت برای تهیه سالاد هم مناسب است. افرادی که رژیم لاغری دارند با تهیه سالاد سبزیجات به همراه گندم می‌توانند یک وعده غذایی کامل، سالم و کم کالری برای خود آماده کنند.

آرد گندم

گندم پوست کنده را می‌توان به صورت آرد هم درآورد و با استفاده از آن انواع مختلف غذاها و خوراکی‌ها را تهیه کرد. نان، شیرینی، ماکارونی، پاستا، کتلت و کوکو از انواع  مختلف غذاهایی هستند که امکان تهیه آن‌ها با آرد گندم وجود دارد.

آجیل گندم

علاوه بر آرد و مصرف شکل تازه این دانه در پخت غذاهای مختلف از گندم پوست کنده می‌توان در تهیه آجیل گندم هم استفاده کرد. برای تهیه آجیل گندم ابتدا این دانه را با شیر خیسانده و سپس با ادویه‌های مختلف طعم‌دار کرده و به حدی تفت می‌دهند که بو و مزه خامی گندم گرفته شده و مغز داخلی آن نرم شود.

تولید محصولات دارویی

نوع پوست کنده همچنین برای تولید بعضی داروهای گیاهی هم مناسب است. برای مثال با پخت و نرم کردن این گندم و تهیه خمیر از آن در عطاری‌ها، دارویی ضد التهاب و ضد خارش تولید می‌شود که باعث کاهش حساسیت و آلرژی پوستی می‌شود.

انواع روش‌های فروش گندم پوست کنده

فروش گندم پوست کنده به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. فروش به صورت فله یا بسته‌بندی‌های بهداشتی اولین نوع فروش این محصول است که به عرضه کننده آن بستگی دارد. در صورتی که عرضه گندم مستقیما از سمت کشاورز انجام شود و محصول بدون واسطه به فروشگاه‌ها ارسال شود، به صورت فله یا کیلویی و بدون بسته‌بندی عرضه می‌شود و با خرید آن توسط واسطه کارگاه‌ها یا کارخانجات، محصول ابتدا در خط تولید کارخانه بسته‌بندی شده و سپس به صورت بسته‌هایی با قیمت و وزن مشخص عرضه می‌شود.

مزیت خرید گندم پوست کنده به صورت فله قیمت مناسب و نداشتن محدودیت در خرید از لحاظ وزن است و مزیت خرید گندم‌های بسته‌بندی، تمیز و یکدست بودن آن‌ها است. البته فروش گندم پوست کنده به دو روش دیگر هم انجام می‌شود که عبارتند از:

فروش حضوری

رایج‌ترین حالت فروش این محصول، خرید و فروش حضوری آن است. فروشگاه‌های زیادی در سطح کشور این محصول را مانند سایر دانه‌ها و غلات به فروش می‌رسانند که از مزایای خرید از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان بررسی گندم از نظر یکدست بودن و تمیزی
 • امکان بررسی تازگی گندم
 • امکان خرید در مقادیر مختلف
 • عدم نیاز به پرداخت هزینه ارسال و جابجایی و…
فروش اینترنتی

دیگر روش فروش این محصول، روش اینترنتی است که این روزها به یکی از پرطرفدارترین روش‌های خرید محصول تبدیل شده است. در روش اینترنتی کافی است یک فروشگاه معتبر برای عرضه این محصول را پیدا کنید، وزن و مقدار گندم مورد نیاز خود را مشخص کرده، پرداخت را انجام دهید و محصول را درب منزل خود تحویل بگیرید. این شیوه خرید هم دارای مزایای مختلفی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان مقایسه قیمت محصول و خرید با مناسب‌ترین قیمت
 • امکان خرید گندم تمیز و پاک شده
 • امکان خرید از برندها و تولیدکنندگان برتر این محصول
 • عدم نیاز به خروج از خانه برای خرید گندم و تحویل محصول درب منزل و….

قیمت گندم پوست کنده

فروش گندم پوست کنده در بازار با قیمت‌های مختلفی انواع می‌شود و عوامل زیادی در تنوع قیمت این محصول تاثیرگذار هستند. اگر خریدار این نوع گندم به خصوص در حجم بالا هستید، اطلاع از قیمت فروش آن به منظور پیدا کردن محصولی با قیمت و کیفیت مناسب اهمیت زیادی دارد. برخی از عوامل موثر در قیمت این محصول عبارتند از:

 • زمان برداشت و تازگی محصول
 • قیمت گذاری تولید کننده
 • وارداتی یا داخلی بودن محصول
 • قیمت روز محصول در بازار جهانی
 • کیفیت محصول از نظر یکدست بودن اندازه
 • بسته‌بندی یا فله بودن محصول و…
 • نوع گندم

کلام آخر

گندم یکی از پرمصرف‌ترین غلات است و فروش آن در بازار به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از رایج‌ترین آن‌ها، فروش گندم پوست کنده است. در این مطلب علاوه بررسی ارزش غذایی این نوع گندم و مزایای استفاده از آن، برخی از راه‌های فروش و عوامل موثر در قیمت این محصول را نیز بررسی کردیم. برای خرید این محصول می‌توانید به بیشتر فروشگاه‌های سطح کشور مراجعه کنید اما توصیه ما خرید از مراکزی است که گندم را با ضمانت تازگی و مرغوبیت دانه عرضه می‌کنند. مرغوبیت کالا تضمین سلامتی آن است و تنها زمانی می‌توان از مرغوبیت گندم خریداری شده اطمینان حاصل کرد که محصول خرید را از مراکز معتبر انجام داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
سبد خرید
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من