خرید گندم فله

خرید گندم فله

در زمان خرید گندم فله به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

مقدمه خرید گندم فله

گندم در سطح جهان جزو غلات معروف محسوب می‌شود. این گیاه پرطرفدار که به نوعی در مواد اولیه خانه‌ها یافت می‌شود، پروتئین بالایی دارد که در صنایع غذایی کاربرد بسیار زیادی دارد. گندم انواع مختلفی داشته و مصرف آن باعث دریافت کربوهیدرات، مواد مغذی و انواع فیبرهای غذایی می‌شود. فروش گندم در سراسر کشور به صورت فله، عمده  و کیلویی است. در ادامه به مبحث خرید گندم فله خواهیم پرداخت و مزایا و روش‌های خرید را توضیح خواهیم داد.

گندم فله چیست؟

از جمله مهم‌ترین غلاتی که به عنوان غذای اصلی مردم جهان شناخته می‌شود، گندم است. هر ساله مقدار زیادی گندم در ایران و سراسر جهان توسط کشاورزان در زمین‌هایی با مساحت زیاد کاشت و برداشت می‌شود. گندم یکی از غلاتی است که محصولات غذایی زیادی با استفاده از آن تولید می‌شوند. در اکثر غذاهای مردم کشور ما، گندم به کار می‌رود و همچنین نقش مهمی در سلامتی افراد دارد. گلوتن موجود در گندم تامین کننده مقدار زیادی از پروتئین بدن است. علاوه بر این، غلات گندم دارای مقدار زیادی فیبر و کربوهیدرات است و جزو مواد اولیه اکثر خانه‌ها به حساب می‌آید.

ویژگی‌های ظاهری گندم از نظر ظاهری و زمان کشت

گندم از لحاظ ظاهری دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 • گندم طعمی خنثی و بی‌مزه دارد.
 • بافت دانه، متراکم و سفت است.
 • رنگ گندم طلایی و قهوه‌ای است.
 • پوست نازک و مقاوم دارد.
 • حدود نیم سانتی‌متر اندازه یک گندم معمولی است.
 • پس از برداشت، گندم باید از پوست جدا شود.

گندم انواع متعددی در کشورهای مختلف دارد، اما به‌طور کلی آن را به سه دسته گندم‌های دوروم، تکدانه و گندم نان تقسیم می‌کنند. همچنین گندم‌ها بر اساس زمان کاشت به دو بخش تقسیم می‌شوند که آن‌ها را گندم بهاره و گندم پاییزه می‌دانند. برای رشد گندم، آب و هوای معتدل مناسب است. علاوه بر این، خاک شنی و خاک رسی جزو مناسب‌ترین خاک‌ها برای رشد این غلات معروف است. بر اساس نوع گندم کاشته شده، برداشت آن معمولاً در اوایل بهار یا در اواخر تابستان خواهد بود. در ادامه توضیح بیشتری در مورد خرید گندم فله‌ خواهیم داد.

تقسیم‌بندی گندم از نظر صنعتی

گندم یک محصول همه کاره است که عمدتاً برای آسیاب کردن آرد به جهت تولید بیسکویت و نان استفاده می‌شود. گندم برای آرد بیسکویت و گندم تولید نان از نظر سختی دانه با هم تفاوت دارند، بنابراین خمیری که از آرد آن‌ها درست می‌شود تغییر می‌کند. گندم بیسکویت نرم است و برای استخراج آرد نیاز به آسیاب‌های خاصی دارد. نرمی بیسکویت گندم به این معنی است که وقتی در خمیر مخلوط می‌شود، مقدار کمی آب را جذب می‌کند. خمیر تهیه شده با آرد بیسکویت هنگام پخت به پهلو پخش شده و بنابراین بیسکویت‌های باکیفیت تولید می‌شود. دانه گندم بر اساس استفاده آن برای تولید آردهای صنعتی، ظاهر فیزیکی و شرایط کاشت آن به صورت زیر تقسیم‌بندی می‌شود.

1- گندم قرمز بهاره: این مدل گندم برای تولید انواع نان مناسب بوده و از 9 تا 13 درصد پروتئین تشکیل شده است.

2- گندم دوروم و دوروم قرمز: این نوع گندم بیشتر مناسب تولید ماکارونی بوده و مقدار پروتئین موجود در آن حدود 15 درصد است.

3- گندم سخت قرمز زمستانه: این نوع گندم مناسب تولید نان است. پروتئین موجود در آن، 12 تا 14 درصد است.

4- گندم نرم قرمز زمستانه: این نوع گندم بیشتر مناسب تولید کیک و بیسکوئیت است.

5- گندم سفید سخت و نرم: این گندم مناسب تولید فرآورده‌های قنادی است.

6- گندم مخلوط: این گندم برای تولید آرد مناسب بوده و آرد آن برای استفاده در هر فرآورده‌ای مناسب است.

تشخیص گندم مرغوب

برای خرید گندم فله مرغوب ابتدا باید مشخصات فیزیکی آن را به خوبی بشناسید. دانه گندم از سه قسمت آندوسپرم، پوسته و جوانه گندم تشکیل می‌شود. آندوسپرم متشکل از سلول‌هایی با اندازه و اشکال مختلف است که داخل آن گرانول‌های نشاسته قرار دارد و دیواره آن را مواد پروتئینی شکل می‌دهند. قسمت عمده آندوسپرم از نشاسته تشکیل می‌شود و حدود 75 درصد از پروتئین موجود در دانه گندم در همین قسمت قرار دارد. بخش آندوسپرم ساختمان یکنواختی ندارد و با نزدیک شدن به مرکز دانه، از پروتئین آن کاسته می‌شود. به همین دلیل به راحتی می‌توان اجزای دانه را تفکیک کرده و برای تولید آردهایی با درصدهای مختلف نشاسته، املاح و پروتئین استفاده کرد.

پوست خارجی دانه گندم حدود 5/14 درصد از وزن گندم را تشکیل می‌دهد و دارای هفت لایه متمایز و نازک است. جوانه گندم که 5/2 درصد از وزن دانه را به خود اختصاص داده، فعالیت آنزیمی شدید و اسیدهای چرب غیراشباع دارد. وحود جوانه گندم در آرد باعث پایین آمدن کیفیت آن می‌شود.

دلیل ارزش بالای گندم در ایران و جهان

خرید گندم می‌تواند به صورت مستقیم و بدون واسطه انجام شود. گندم از نظر تغذیه و صنعتی ارزش بالایی دارد و فرآورده‌های مختلفی را می‌توان از این غلات باارزش بدست آورد. این موضوع باعث شده است در جهان جایگاه ویژه‌ای داشته و در واقع هیچ غله‌ای در جهان جای آن را نمی‌تواند بگیرد. فرآورده‌های مختلفی که از گندم بدست می‌آید شامل:

 • نان‌های سنتی مختلف
 • نان‌های صنعتی
 • انواع بیسکوییت
 • ماکارونی
 • شیرینی‌های متنوع
 • کیک‌های مختلف
 • غذاهای کودک
 • رشته‌های پلویی، آشی و…
 • پاستا
 • جوانه گندم و…

گندم به شکل‌های مختلف به صورت پوست کنده، گندم مخصوص نان و گندم چند منظوره عرضه می‌شود. برای خرید گندم فله می‌توانید به مراکز عرضه گندم کشور مراجعه کنید. همچنین گندم علاوه بر داشتن ارزش غذایی، کاربرد زیادی در زیبایی پوست و سلامت پوست و مو دارد. گندم سرشار از پروتئین، نشاسته، مواد قندی، سلولز، چربی، مواد معدنی و ویتامین‌ها است. از مهم‌ترین مواد پروتئینی موجود در گندم، گلوتن است که حدود 85% پروتئین داشته و مصرف آن باعث انرژی زیادی در بدن می‌شود.

محموله فله چیست؟

محصولاتی که بدون بسته‌بندی و در حجم بالا حمل و نقل می‌شوند را فله می‌گویند. محصولاتی مانند غلات، زغال سنگ، نفت و… از جمله کالاهایی هستند که به صورت فله خرید و فروش می‌شوند. کالاهای فله چون بسته‌بندی نمی‌شوند، باید در حمل و نقل آن‌ها دقت لازم را داشت. کالاهای فله می‌تواند در انواع اقلام مختلف حمل شود، ولی به طورکلی به دو دسته جامد و مایع تقسیم می‌شوند که در ادامه توضیح بیشتری در این مورد خواهیم داد.

فله خشک یا فله جامد

کالاهای خشک از جمله غلات مانند گندم، جو، برنج و ذرت، مواد معدنی مانند مس و سنگ آهک، انواع کودها، مواد شیمیایی مانند گرانول پلاستیکی و رزین و کالاهایی مانند چوب و نمک محصولاتی هستند که در حمل و نقل به عنوان فله خشک شناخته می‌شوند. در هنگام حمل و نقل و خرید گندم فله باید دقت لازم را داشته باشید چون به صورت فله و بدون بسته‌بندی عرضه می‌شوند.

کالاهای فله مایع

موادی با جریان آزاد و مایع جز این دسته از کالاها به حساب می‌آیند. اقلامی مانند گاز طبیعی، نفت، روغن‌های پخت و پز، محصولات سرد مانند شیر، آب و … در دسته کالاهای فله مایع قرار می‌گیرند. حمل و نقل این مواد از طریق تانکرهای مخصوصی است که مخزن‌هایی با رسوبات مخصوص نگهداری مایعات را دارند.

گندم فله

گندم یکی از قدیمی‌ترین محصولات کشاورزی است که توسط انسان کشت شده و از گذشته تاکنون به صورت‌های مختلف در غذاهای متنوع به مصرف می‌رسد. در ایران انواع مختلفی از گندم تولید و به بازار عرضه می‌شود. انواع متنوع گندم در ایران را می‌توان بر اساس آب و هوایی که در آن کشت می‌شود، دسته‌بندی کرد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های غلات گندم این است که در شرایط اقلیمی مختلف قابل کشت است و در حال حاضر بیشترین میزان سطح کشت را در میان محصولات کشاورزی در سراسر ایران و جهان به خود اختصاص داده است. شما می‌توانید برای خرید گندم به صورت فله با تامین کنندگان این محصول به صورت مستقیم ارتباط برقرار کنید.

در ایران به دلیل مصرف بالای سالانه محصولات تولید شده از گندم، تولید این غلات بسیار بالا بوده و کشور ما یکی از کشورهای بزرگ تولید‌کننده گندم در جهان به شمار می‌رود. در زمان خرید گندم فله موجود در بازار ایران با دو دسته گندم وارداتی و تولید داخلی روبرو می‌شوید. به دلیل اینکه حجم تقاضای خرید گندم در کشور ایران زیاد است، تولید داخلی پاسخگوی نیاز تمام بازار نیست و به همین دلیل بخشی از نیاز کشور از طریق واردات گندم تامین می‌شود.

با این حال، در ایران خرید و فروش گندم تحت نظارت دولت انجام شده و هر ساله یک قیمت مشخصی توسط دولت تعین شده و بر اساس آن قیمت گندم از تولید کننده و یا کشاورز خریداری می‎شود. گندمی که از کشاورزان خریداری می‎شود، در سیلوها ذخیره شده و توسط دولت  و با قیمت مصوب توزیع می‌شود. خرید و فروش گندم معمولاً به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم انجام می‌شود. در سال‌های اخیر خرید و فروش آنلاین گندم نیز باعث صرفه‌جویی در هزینه و زمان شده و مانع شلوغی مراکز فروش شده است.

خرید گندم فله

برای خرید گندم اولین سوالی که برای افراد پیش می‌آید، دانستن قیمت گندم در بازار است. بنابراین باید ابتدا به این موضوع توجه داشته باشند که قیمت گندم براساس نرخ روز ارز تعیین شده و قیمت دلار ممکن است باعث افزایش قیمت گندم نیز شود. همچنین عواملی مانند حجم واردات، میزان عرضه و تقاضای سالانه گندم، میزان تولید سالانه، نوع عرضه و بسته‌بندی و… به صورت کلی بر روی قیمت غلاتی مانند گندم تاثیر دارد.

امروزه خرید و فروش آنلاین گندم باعث کاهش هزینه‌های اقتصادی برای خریداران شده است، زیرا حذف واسطه‌ها از پرداخت غیرضروری جلوگیری کرده و از هدر رفتن زمان خریدار جلوگیری می‌کند. اما در هر صورت برای خرید گندم فله باید به فروشنده اعتماد لازم را داشته باشید.

گندم فله بوجاری شده

یکی از نمونه‌های گندم که پس از برداشت وارد بازار می‌شود، گندم بوجاری شده است. پس از برداشت گندم توسط دستگاه‌های مخصوص ضایعات از دانه‌های گندم جدا شده و به اصطلاح بوجاری می‎شود. قیمت این نوع گندم از مدل گندم‌های معمولی که در مزرعه خریداری می‌شوند بیشتر است زیرا استفاده از دستگاه مخصوص، هزینه نگهداری دستگاه، هزینه بسته‌بندی، استفاده از نیروی انسانی و… بر قیمت آن تاثیر می‌گذارد.

در بازار قیمت گندم بوجاری ممکن است به دلیل وجود واسطه‌ها متفاوت باشد، زیرا این افراد گندم بوجاری شده را از فروشنده اصلی خریداری کرده و زمانی که هزینه‌های جانبی را به آن اضافه کردند، این محصول را برای فروش در بازار عرضه می‌کنند.

گندم مرغی فله

گندم مرغی یکی از محصولاتی که به عنوان خوراک طیور، دام و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول کیفیت پایین‌تری نسبت به گندم خوراکی دارد و به دلیل کیفیت پایین، قیمت پایین‌تری نیز نسبت به گندم خوراکی موجود در بازار دارد. قیمت گندم مرغی به عواملی از جمله، کیفیت، بازه زمانی خرید گندم، میزان عرضه و تقاضای این محصول، میزان خرید، هزینه حمل و نقل و… بستگی دارد. در هر حال مولفه‌های زیادی تعیین کننده قیمت گندم مرغی فله هستند و نمی‌توان قیمت دقیقی برای خرید گندم فله مرغی تعیین کرد.

قیمت خرید گندم فله

از گذشته تاکنون گندم و آرد جز جدایی‌ناپذیر سفره‌های مردم ایران  بوده است. این غلات که به عنوان یکی از غذاهای اصلی و پایه بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد، با نظارت زیادی خرید و فروش می‎شود، زیرا کنترل قیمت آن مسئله مهمی برای دولت و کشور بوده است. بنابراین دولت سعی کرده است با واردات گندم خارجی، قیمت گندم فله بازار را کنترل کند. در هر حال بالا رفتن نرخ ارز در بازار، تاثیر زیادی در قیمت گندم وارداتی و گندم تولید داخلی دارد. همچنین سیستم‌های پخش عمده و جزئی می‌تواند در قیمت غلاتی مانند گندم موثر باشد.

میزان عرضه و تقاضای گندم، قیمت آن را مشخص می‌کند. به این صورت که اگر گندم عرضه شده در بازار، از حجم تقاضای خرید آن کمتر باشد، قیمت این محصول هر لحظه افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین بالا رفتن نرخ تورم که تاثیر زیادی در هزینه‌های تولید، برداشت، حمل و نقل، استفاده از نیروی انسانی، نگهداری و غیره غلات دارد، بر قیمت گندم نیز تاثیرگذار است.

سخن آخر در مورد خرید گندم فله

گندم در طول سالیان دراز، جزو جدانشدنی سفره مردم ایران بوده است، کشاورزان ایران از دیرباز این غلات محبوب و معروف را در شهرهای مختلف کاشت و برداشت می‌کنند، به همین دلیل در ایران انواع گندم را بر اساس شرایط اقلیمی کشت شده در آن شاهد هستیم. گندم‌ها نه فقط از نظر فصل کاشت تفاوت دارند، بلکه از نظر رنگ و جنس آن نیز متفاوت هستند. در کشور ما گندم به دو صورت دیمی و آبی کشت می‌شود، بنابراین میزان آبیاری گندم نیز بر روی دانه گندم موثر است. غلاتی مانند گندم بیشتر به صورت عمده و فله خرید و فروش می‌شوند.

در خرید گندم فله، بسته‌بندی صورت نمی‌گیرد و قیمت آن مقرون به صرفه است. امیدواریم این مطالب در مورد خرید و فروش گندم فله مورد توجه شما قرار گرفته است .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
سبد خرید
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من