عوامل موثر در قیمت گندم پوست کنده

قیمت گندم پوست کنده

عوامل موثر در قیمت گندم پوست کنده چه مواردی هستند؟

گندم دانه‌ای ارزشمند و پرخاصیت از نظر غذایی است که با استفاده از آن غذاهای زیادی تولید می‌شود و جایگاهی ویژه در سفره غذایی ایرانیان دارد. این دانه که از نظر مذهبی نیز ارزش بالایی داشته و دانه‌ای مقدس محسوب می‌شود، به شکل‌های مختلف در بازار عرضه می‌شود. یکی از حالت‌های عرضه این محصول در بازار، عرضه به صورت گندم پوست کنده است. در این شیوه عرضه خواص گندم در بیشترین حالت خود خواهند بود، در حالیکه پخت و پز آن به دلیل حذف پوسته رویی دانه‌ ساده‌تر می‌شود. گندم پوست کنده با قیمت‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود که جهت خرید بهترین نوع آن ابتدا باید از این موضوع یعنی قیمت گندم پوست کنده در برندهای مختلف مطلع بود. در ادامه این مطلب به بررسی عوامل موثر در قیمت این دانه می‌پردازیم.

گندم پوست کنده چه تفاوتی با گندم معمولی دارد؟

گندم دانه‌ای خوراکی با ارزش غذایی و خواص فراوان است که در خانواده غلات جای گرفته و در موارد مختلف مصرف دارد. یکی از مصارف این دانه پر خاصیت، استفاده به عنوان خوراک انسان است. از گندم در پخت انواع و اقسام غذاها و دسرها استفاده می‌شود که نان یکی از شناخته شده‌ترین آن‌ها است. به علاوه این دانه به عنوان خوراک دام هم کاربرد دارد و بخشی از کشت فراوان و انبوه آن به دلیل تامین خوراک دام است. گندم در کشور ما و دیگر کشورها از اهمیت زیادی برخوردار است، تا جاییکه می‌توان گفت، بیشترین سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در دنیا را به خود اختصاص داده است. از این دانه پرخاصیت که غذاهای لذیذ و مقوی مختلفی با استفاده از آن تولید می‌شود، شکل‌های مختلفی در بازار وجود دارد که یکی از آن‌ها گندم پوست کنده است.

گندم پوست کنده بهترین حالت این ماده برای مصرف و پخت غذا از نظر امکان پخت و پز و ارزش‌های غذایی است. پوست کنده، به گندمی گفته می‌شود که پوسته بیرونی آن جدا شده و صرفا مغز داخلی دانه که تمام خواص و ارزش غذایی گندم در آن وجود دارد، باقی می‌ماند. این گندم از نظر ظاهری شباهت زیادی به گندم معمولی دارد تا جاییکه اگر گندم شناس نباشید، تشخیص آن از گندم معمولی و با پوست دشوار خواهد بود. البته قیمت گندم پوست کنده، اندک تفاوتی با گندم معمولی دارد که به دلیل استفاده راحت‌تر و کاربردی‌تر بودن آن جای تعجبی ندارد.

ویژگی‌ها و مشخصات گندم پوست کنده؛ عامل موثر در قیمت گندم پوست کنده

همان‌طور که گفتیم، گندم پوست کنده از نظر شکل ظاهری تفاوت چندانی با گندم معمولی ندارد تا جاییکه تشخیص آن‌ها از هم گاهی دشوار می‌شود. گندم پوست کنده هم همان فرم بیضی‌شکل و نوک تیز گندم معمولی را دارد. البته رنگ گندم در نوع پوست کنده به دلیل اینکه پوسته رویی آن جدا شده کمی تیره‌تر از گندم معمولی است و مغز زرد و درخشان آن کاملا مشخص است. از دیگر ویژگی‌های این نوع گندم می‌توان به خواص آن اشاره کرد که پیش‌تر در مورد آن صحبت‌هایی کردیم. هر چند خاصیت گندم پوست کنده و معمولی در کلیات یکسان است اما جذب این خواص در گندم پوست کنده به دلیل حذف پوسته رویی بیشتر و راحت‌تر اتفاق می‌افتد.

گندم پوست کنده بهترین انتخاب برای افرادی است که به دنبال پیروی از یک رژیم غذایی سالم هستند و ارگانیک و سالم بودن مواد غذایی برای آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. گندم پوست کنده ماندگاری بالایی دارد و دیگر ویژگی آن، کپک نزدن در هیچ شرایطی است. به خصوص اگر گندم‌ها را در محلی خشک و خنک نگهداری کنید، احتمال خرابی آن‌ها به حداقل می‌رسد. یکی دیگر از مزایای گندم پوست کنده که عاملی برای پر فروش بودن آن است، یکدست بودن دانه‌های گندم در حالتی است که پوسته رویی آن‌ها گرفته می‌شود. عامل دیگر موثر در میزان فروش و قیمت گندم پوست کنده، عاری بودن این مدل گندم از ناخالصی‌ها است که یک عامل مهم محسوب شده و باعث تمیزتر بودن این مدل گندم نسبت به گندم معمولی می‌شود.

گندم پوست کنده چند نوع دارد؟

از دیگر ویژگی‌های دانه گندم می‌توان به داشتن ارقام مختلف اشاره کرد. به عبارت دیگر گندم دانه‌ای است که در نقاط مختلف دنیا کشت شده و در هر نقطه، ویژگی‌ها و مشخصات خود را دارد که انواع مختلف گونه‌ها و ارقام این دانه را تشکیل می‌دهند. گندم پوست کنده یکی از حالت‌های عرضه این محصول است که امکان تهیه آن از انواع مختلف گندم وجود دارد. تمام ارقام گندم در ویژگی‌هایی مانند خواص بالا یکسان هستند اما از نظر شکل ظاهری، اندازه، میزان کشیدگی، زمان کاشت و برداشت و حتی علت مصرف، تفاوت دارند. برای مثال بعضی از ارقام گندم مناسب مصرف در غذا نیستند و تنها در پخت نان و به منظور آرد و آسیاب کردن مورد استفاده قرار می‌گیرند اما بعضی ارقام به دلیل اندازه بزرگ‌تر، برای استفاده در پخت و پز نیز به صرفه هستند.

چند نوع رایج از ارقام و گونه‌های گندم عبارتند از:

گندم پوست کنده بهاره

یکی از انواع گندم پوست کنده، گندمی است که از رقم بهاره تولید می‌شود. این مدل گندم در اوایل فصل بهار کشت می‌شود و برداشتن آن در اوایل پاییز یا اواخر تابستان بسته به اقلیم منطقه و نیاز کشاورز برای عرضه بازار انجام می‌وشد. این گندم بیشتر در مناطقی کشت می‌شود که زمستان‌های سرد و سختی دارند. قیمت گندم پوست کنده بهاره به دلیل عرضه در فصل‌های سرد سال که مصرف گندم بیشتر است، نسبت به گندم پاییزه کمی بالاتر است، البته کیفیت گندم تولیدی نیز در این موضوع دخیل است. علت کاشت این گندم در بهار، از بین رفتن بذر و ساقه گیاه در مناطقی است که زمستان سختی دارند اگر گندم در پاییز کشت شود.

گندم پوست کنده پاییزه

گندم پوست کنده پاییزه از دیگر انواع گندم‌ها است. مناطقی که زمستان‌های متعادل یا خنکی دارند و برف و بوران در آن‌ها کمتر است، مناسب کشت این مدل گندم هستند. شرط کاشت گندم پاییزه مناسب بودن دمای خاک است و بهترین دمای خاک برای کاشت این نوع گندم، حدود 13 درجه و کمی کمتر است. گندمی که در پاییز کاشته می‌شود، خواب بیشتری دارد. در واقع مدت زمان بیشتری روی زمین باقی نمانده و به همین دلیل ریشه قوی‌تر و اندازه دانه‌های بزرگ‌تری دارد. این گندم در اوایل تابستان و اواخر بهار، بسته به موقعیت و منطقه‌ای که در آن کشت می‌شود، برداشت می‌گردد. با وجود اینکه این گندم در فصل تابستان و زمانی که تنوع دانه‌های موجود در بازار زیاد است، عرضه می‌شود از فروش نسبتا خوبی برخوردار است.

گندم پوست کنده حاوی کدام گروه از مواد مغذی است؟

دانه گندم خواص زیادی دارد. تفاوتی ندارد که کدام نوع از این دانه پرخاصیت را خریداری و استفاده کنید، ارزش غذایی بالا و برخورداری از مواد مغذی فراوان از مهم‌ترین ویژگی‌های این دانه است که جذب و دریافت آن‌ها توسط بدن در گندم پوست کنده به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد، بیشتر و ساده‌تر است. به همین دلیل قیمت گندم پوست کنده نسبت به دیگر انواع گندم بیشتر بوده و فروش آن نیز از استقبال بالاتری برخوردار است. زمانی که پوست رویی گندم کنده می‌شود، بدن تنها گوشته داخلی و مغز گندم را دریافت می‌کند. این ویژگی موجب می‌شود که خواص دریافتی از گندم حداکثری باشند. از مهم‌ترین مواد مغذی که در انواع ارقام و گونه‌های گندم پوست کنده یافت می‌شود، موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • گوگرد
 • کلر
 • انواع ویتامین‌ها به خصوص ویتامین ای و بی
 • کلسیم
 • کربوهیدرات
 • آهن
 • فسفر
 • منیزیم
 • پتاسیم
 • روی
 • مس
 • ید
 • منگنز
 • چربی‌های سالم و….

خواص فراوان، عامل موثر دیگر در قیمت گندم پوست کنده

طبیعتا زمانی که مصرف یک ماده غذایی برای بدن راحت‌تر بوده و معده و اندام‌ها توانایی جذب تمام مواد مغذی، ویتامین‌ها و… از آن را داشته باشند، خواص آن ماده بیشتر شده و به تناسب قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت‌گذاری گندم پوست کنده و عرضه این محصول با قیمت بالاتر نسبت به گندم معمولی خواص آن است که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • فرآیند سوخت و ساز و متابولیسم بدن با مصرف گندم پوست کنده، بهبود پیدا کرده و منظم‌تر می‌شود.
 • منیزیم و مواد مغذی فراوان که عامل قیمت گندم پوست کنده هستند، این گندم را به گزینه درمانی مناسبی برای بیماری‌های مختلف نظیر دیابت نوع دو تبدیل می‌کنند.
 • این مدل گندم هضم راحت‌تری دارد و برای مصرف بیماری‌های روده و معده مثل یبوست هم می‌توان از آن استفاده کرد.
 • مصرف منظم و به اندازه گندم پوست کنده در رژیم غذایی، به دلیل ایجاد حس سیری کافی، باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود.
 • مصرف کمی بیشتر از کالری مورد نیاز برای افراد لاغر باعث افزایش وزن سالم و طبیعی و در کودکان موجب چاقی به اندازه می‌شود.
 • گندم پوست کنده حاوی فیبر بالایی است که سرطان را کنترل می‌کند.
 • بیماری آسم در کودکان با فیبر بالای این ماده تسکین پیدا می‌کند.
 • کاهش مشکلات و علائم کم خونی
 • ایجاد احساس سیری و جلوگیری از پرخوری
 • پیشگیری از آلزایمر
 • تقویت استخوان‌ها

گندم پوست کنده چه کاربردهایی دارد؟

بخشی از فروش بالای گندم پوست کنده در بازار و قیمت عرضه این محصول، به دلیل کاربردهای فراوان و موارد مختلف مصرف این دانه است. از این دانه مغذی برای تامین خوراک دام استفاده می‌شود. دامی که با این دانه تغذیه می‌شود، نسبت به دیگر انواع دام و طیور، سالم‌تر بوده و گوشت و محصول با کیفیت‌تری تولید می‌کند. به علاوه این گندم جایگاه ویژه‌ای در خوراک ما دارد. از این گندم برای پخت انواع غذاها و آماده‌سازی خوراکی‌های مختلف استفاده می‌شود که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

نان

یکی از مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین موادی که با استفاده از گندم پوست کنده تولید می‌شود، نان است. نان ارزش غذایی بالایی داشته و در تمام وعده‌های غذایی استفاده می‌شود. جالب است بدانید که قیمت گندم پوست کنده، تاثیر مستقیم در قیمت نان دارد و هر چقدر گندم با قیمت بالاتری عرضه شود، قیمت فروش نان هم بیشتر می‌شود. در واقع نان اولین محصولی است که قیمت آن تحت تاثیر قیمت گندم افزایش پیدا کرده و بعد از آن دیگر محصولات وابسته نیز افزایش قیمت خواهند داشت.

پخت غذاهای مختلف

گندم را می‌توان در انواع و اقسام غذاها استفاده کرد. گندم به تنهایی و در حالت پخته، با ادویه یا سبزیجات، یک وعده غذایی کامل برای کودکان در سنین رشد است. این دانه لذیذ، لعاب‌دار و پر خاصیت در پخت انواع آش و حلیم هم استفادهمی‌شود. از این گندم به دلیل نداشتن پوسته سفت رویی در تهیه سالاد هم استفاده می‌شود. به خصوص سالاد سبزیجات با جوانه گندم که برای لاغری بسیار مناسب است با این گندم طعم و مزه بهتری دارد.

آجیل گندم

از گندم برای تهیه انواع آجیل هم استفاده می‌کند. به خصوص تهیه گندمک که آجیلی لذیذ برای کودکان و بزرگسالان است، با این گندم به دلیل حذف پوسته سخت رویی، راحت‌تر انجام می‌شود.

قیمت گندم پوست کنده وابسته به چه عواملی است؟

حال که با گندم پوست کنده، خواص و کاربردهای آن در سفره غذایی آشنا شدید نوبت به آخرین و مهم‌ترین موضوع یعنی قیمت‌گذاری گندم پوست کنده می‌رسد. این مسئله به عوامل مختلفی بستگی دارد و مسائل زیادی در آن دخیل هستند. همه ساله وزارت کشاورزی قیمتی را به عنوان قیمت مصوب گندم به زمین‌داران و کشاورزان اعلام می‌کند. این قیمت در واقع قیمتی است که گندم از گندم‌کار خریداری می‌شود و بعد از آن بر اساس سیاست بازار، نیاز و عرضه و تقاضا با قیمت متفاوتی عرضه می‌شود. بنابراین اولین عامل موثر بر قیمت پوست کنده را می‌توان قیمت تمام شده و تعرفه مصوب خرید گندم از کشاورزان دانست. البته این موضوع تنها یکی از عوامل موثر در قیمت این محصول است.

قیمت‌گذاری پوست کنده به کیفیت این دانه هم بستگی دارد. هر چقدر گندم تولید شده کیفیت بالاتر مانند رنگ شفاف‌تر یا اندازه دانه بزرگ‌تری داشته باشد، طبیعتا قیمت آن هم بالاتر است. نحوه عرضه محصول نیز عاملی مهم در قیمت‌گذاری آن است. طبیعتا عرضه به صورت فله قیمت مناسب‌تری نسبت به عرضه بسته‌بندی شده دارد. البته در بعضی از برندها گندم فله هم پاک شده و یکنواخت عرضه می‌شود که در این صورت قیمت آن پایین‌تر از گندم بسته‌بندی اما بالاتر از گندم فله‌ای است که مستقیما از زمین به فروشگاه می‌آید. زمان برداشت و میزان تازگی گندم، وارداتی یا خارجی بودن آن و قیمتی که این محصول در بازار جهانی دارد هم در قیمت‌ گندم پوست کنده موثر است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
سبد خرید
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من